Необходими ли са масажът и гимнастиката?
Краткият отговор е – да, необходими са.
Така както прилагаме добре познатите закалителни процедури, за да изградим добра имунна система у бебето, и да подобрим цялостното му здравословно състояние, е препоръчително да се правят както масажи, така и гимнастика на бебчето.
Кога се започва с масажа на бебето?
Никога не е твърде рано да започнете с редовните масажи на бебето. Може да го масажирате още в първите дни след раждането. Обикновено, обаче, през първите дни и родителите и детето се адаптират към новостите на съвместния живот – вероятността тогава “да не ви е до масажи” не е никак малка. Освен това, в първите дни кожата на бебето е още много нежна и има по-голям шанс да се раздразни.
Обикновено се препоръчва масажите да ги започвате някъде между 1.5-2 месец от раждането на бебчето, като основните правила са следните:
Как се прави масаж на новородено: процедури и последователност
Има четири основни похвата, които се прилагат при масаж на новородено:
Всяко от тези четири се повтаря 4-5 пъти.
Масажните процедури се правят в следната последователност: ръце, гърди, корем, крака и гръб. Масажирането на всяка част от тялото трябва да започва и да завършва с поглаждане.
Обобщено последователността е следната:
Противопоказания за извършване на бебешки масаж
Ако детето има отрицателната реакция към масажите – това е ясно и видимо противопоказание и трябва да спрете. Детето може да е гладно или да изпитва болка от масажите. Ако имате студени ръце – също няма да получите позитивна обратна връзка, че на детето му харесва.
Детето не бива да е в лошо настроение следсвтие от масаж и гимнастика. На него трябва да му харесва и да го приема като игра. Не продължавайте с процедурите, ако детето плаче.Някои специални противопоказания за провеждането на масаж са:
Ако на детето му е правена имунизация, хубаво е да изчакате да минат няколко дни преди да продължите с ежедневните масажи.
Масаж и гимнастика трябва да се правят на всяко здраво дете, както и на тези със здравословни проблеми. Масажът и гимнастиката не крият риск и опасност за детето. Проявете упоритост и всеотдайност да го извършвате, докато то проходи самостоятелно и стабилно. След това бъдете изобретателни – измисляйте забавни игри с катерене, провиране, пълзене, бягане, малки подскоци, както и игри с различни уреди. Постоянството ви е важно за развитието и здравето на детето.
Едно от най-големите предимства на бебешкия масаж и гимнастиката са:
Гимнастика – кога и как се прави?
Освен редовните масажи, трябва да правите и гимнастика. Тя е много важна част физическото развитие на бебето и неговата двигателна активност.
Препоръчва се гимнастика да се прави след втория месец, когато е добре да има допълнителна стимулация за правилен мускулен тонус. Хубаво е детето да тежи поне 4 килограма.
Има различни упражнения спрямо възрастта и възможностите на бебето. В началото, до края на третия месец, гимнастика се прави само на ръцете и краката. След това, през всеки следващ месец можете да добавяте нови зони, с които да правите упражнения, с цел тяхното укрепване и подсилване на мускулатурата.
Обикновено тези упражнения представляват сгъване и разгъване на различните стави на детето – ръце, крака, глезени, тазобедренни стави, лакти, раменна става и тн.
Упражненията не се правят едновременно за две еднакви стави. Тоест – първо единия крайник, а след това и другия. Внимателно изпълнете всички упражнения, за да не предизвикате нежелана травма на детето.
Навременното започване на масажа и гимнастиката при недоносените бебета също е особено важно.
Масажът и гимнастиката са добра профилактика на затлъстяването. Ежедневното им прилагане закалява децата, подобрява психомоторното и емоционалното им развитие, подобрява функцията на всички органи и системи, което ги прави по неподатливи на заболявания, т.е. подобрява имунитета им.
Според възрастта и възможностите направете индивидуална програма за детето. Ако е по-подвижно, пъргаво и свръх емоционално, за препоръчване са успокояващ, релаксиращ масаж и упражнения с по-бавно темпо. Ако е твърде спокойно, прилагайте по-стимулиращ масаж и по-динамични упражнения. Ако развитието му изостава по някои показатели, прилагайте такива прийоми, които да го компенсират. Ако пък развитието му изпреварва съответните норми, включете нови упражнения, които ще отговарят на по-бързото му напредване.
Систематизирани накратко, ползите от тези процедури изглеждат така:
Водещото при съставяне на индивидуалните програми на децата е тяхното функционално развитие, а не възрастта.