1 минути четене
Плагиоцефалия

Черепът при човека е изграден от отделни кости, които по време на вътреутробното развитие и в първите месеци след раждането не са срастнали помежду си. Това е изключително важно, за да може главата на бебето да премине през тесния родилен канал безпроблемно. С течение на времето черепните кости започват постепенно да се свързват една с друга, като срастват в областта на шевовете. Така образуват черепната кухина, която е херметически затворена.

В първите няколко месеца, особено в периода на новороденото главата е „по-мека” и лесно се деформира. Така например, ако детето е родено по нормален механизъм, главата може да е с издължена форма в резултат от преминаването му през родилния канал. В следващите няколко седмици формата на главата се нормализира. 


Позиционната плагиоцефалия или т.нар. „сплескана глава” е много често състояние, което според някои засяга до 50 % от новородените. Значително по-често е сред недоносените новородени.

Причините са няколко. На първо място, активните движения на бебето, особено на недоносеното, са ограничени и то заспива в позицията, в която е оставено. Много често то лежи и спи на една и съща страна, което е свързано и с местоположението на леглото в стаята – директният зрителен контакт на родителите е задължителен. Това обаче води до продължителен натиск от една и съща страна на сравнително меката глава на бебето и създава предпоставки за деформация – сплескване от същата страна.


Опасно ли е за неврологичното развитие на бебето?

Отговорът на този въпрос е не – това състояние не довежда до нарушения в неврологичното развитие на детето. Позиционната плагиоцефалия обаче следва да се разграничи от краниосиностозата. Последната представлява срастване между някои от черепните шевове, което води до деформация на главата и изисква навременно диагностициране и лечение.


Как изглежда главата при дете с позиционна плагиоцефалия?

Понякога за родителите, които имат ежедневен контакт с детето, е по-трудно да забележат деформацията на главата. В зависимост от позицията на главата по време на сън, от едната страна или отзад може да се наблюдава „сплескване”, което обаче не нарушава общото състояние на детето, съня и активността му. Рисковите фактори за развитие на позиционна плагиоцефалия вклюват: 

  • Преждевременно раждане. От една страна, техните черепни кости са по-меки, тъй като детето е все още незряло. От друга страна, недоносените новородени често прекарват много време в неонатологичните клиники, където по една или друга причина позицията в леглото може да не се променя, главата е фиксирана (когато детето е на апаратна вентилация например) и други.
  • Позицията на плода вътреутробно. Възможно е още по време на вътреутробното развитие главата да се притиска по някаква причина – например това се случва по-често при многоплодна бременност. 
  • Тортиколис. Той може да настъпи в резултат от увреждане на мускулите на шията и по-конкретно m. sternocleidomastoideus. Това се случва при травматично раждане, при дефект в развитието на мускула, при принудителна позиция на плода вътреутробно и други. Лечението в началото е консервативно с масажи и физиотерапевтични процедури. 
  • Позицията по време на сън. Препоръчва се бебето да спи по гръб – счита се и е научно доказано, че това е най-безопасно за него. Установено е, че след въвеждането на препоръките за безопасен сън, в това число и спането по гръб, са намалели значително случаите на синдром на внезапната детска смърт. Необходимо е обаче все пак бебето да прекарва известно време и по корем. Това трябва да става в будно състояние, между храненията. Намаляването на „коремното време” създава предпоставка за деформиране на главата, тъй като бебето прекарва голяма част от времето в една и съща позиция. 

Позиционната плагиоцефалия е по-скоро козметичен дефект, като не създава дългосрочни или краткосрочни здравословни нарушения. Нервната система и съответно нервно-психическото развитие на детето не се засягат.

В първата година черепът нараства най-значително – с около 1 см за месец. Това позволява деформациите, като позиционната плагиоцефалия, предизвикана най-често в резултат от спане в една и съща позиция, да претърпят лесно обратно развитие.

За целта има няколко похвата, които е необходимо родителите да приложат у дома. Търпението и решителността също са от особено значение, тъй като всяко нарушение на създадената рутина или режим може да доведе до недоволство от страна на детето.


Какво да правим?

1. Сменете позицията на главата по време на сън - На практика това се получава трудно, особено в началото, тъй като бебето е свикнало да спи с глава, завъртяна в определена позиция (наляво или надясно). В началото то трудно ще „възприеме“ новия начин за сън, но ако проявите повече търпение, бебето постепенно ще „разбере“, че може да спи с глава, обърната на другата страна. Не се препоръчва използването на възглавници, спането на една страна или спане по корем за бебета, особено под 6-месечна възраст. Доказано е, че това увеличава риска от синдром на внезапната детска смърт.


2. Сменете позицията на бебето в креватчето или позицията на самото креватче - В повечето случаи за майката е по-удобно бебето да лежи обърнато на ляво. Тази принудителна позиция създава предпоставка за сплескване на главата от лявата страна. Ако има възможност, преместете леглото на бебето от другата страна. Така то много лесно ще се научи да спи с глава обърната на дясно и съответно деформитетът на черепа ще изчезне.


3. Коремно време - Поставянето на бебето по корем, докато е будно и между храненията е едно от първите упражнения, които родителите трабва да научат и да прилагат у дома след изписване на детето. По този начин започва укрепването на гръбната мускулатура, което има решаващо значение за контрола на главата, обръщането, седенето, правият стоеж и т.н. 

При наличие на деформиране на черепа в резултат от повтаряща се позиция при лежане, увеличването на „коремното време“ може да помогне за обратното развитие на деформацията. Задължтелно бебето трябва да е спокойно и да не се е нахранило непосредствено преди поставянето по корем. Използвайте това време за игри, говорене, пеене – така това ще се превърне в забавно занимание за детето.


4. Физиотерапевтични процедури - Тъй като повечето деца с позиционна плагиоцефалия имат и тортиколис (в резултат от съкращаване мускулите на врата например), някои техники с масаж могат да помогнат за отпускане на мускулатурата. Необходимо е обаче лекар да покаже съответните физиотерапевтични процедури и да обучи родителите в правилното им прилагане.

Задължително детето трябва да се консултира с лекуващия лекар при съмнение за позиционна плагиоцефалия. В някои случаи са необходими допълнителни изследвания, като наприемр ренгенография на черепните кости, за да се изключи по-сериозно състояние.  

Ако до 1-2 месеца няма резултат от упражненията у дома, е необходима повторна консултация с лекар с цел преоценка и изключване на друга причина за състоянието.

Коментари
* Имейлът няма да бъде публикуван на уебсайта.